fbpx
Malowanie metalu, czyli rzeźb figur Minionka w moim wykonaniu.

Malowanie metalu na posypkę – cały etap.

Zobacz, jak wygląda malowanie metalu, ale w moim przypadku . Jednakże w oryginalnym stylu nikomu niepraktykowanym. Albowiem tą technikę malowania metalu, na tak zwaną posypkę. Być może nie wiesz, ale to pomysł amatora artysty partyzanta sztuki Metalmininpoland.

Co więcej, w tym wpisie opiszę cały proces malowania rzeźby Minionka z metalu. Oczywiście włącznie z przygotowaniem materiału pod malowanie.

Bo malowaniem metalu zaczynamy od jego solidnego wyczyszczenia.

Czy wiesz, jak masz przygotować metalowe elementy złomu, aby w późniejszym czasie twoja pomalowana rzeźba wypadła jak najlepiej. Przede wszystkim to trzeba zacząć od solidnego wyczyszczenia metalowych elementów. Choćby od rdzy, tłuszczy i innych zbędnych dziadostw.

W związku z tym to może podam ci kilka praktycznych sposobów na oczyszczenie metalu z wszelakich zanieczyszczeń.

Być może nie wiesz, ale to pierwszy i najważniejszy z etapów malowania metalu, jak i innych materiałów. Ponieważ wszystkie te elementy jakie chcielibyśmy pomalować, to na pewno muszą być czyste. Oprócz tego nie mogą być tłuste.

Po pierwsze, malowanie metalu po wypiaskowaniu.

Ponieważ malowanie metalu jednak wymaga od malarza to, aby te elementy, które chce pomalować były czyste i odtłuszczone. A zatem najlepszą techniką do tego, jest wypiaskowanie metalu. Bo w sumie to wszystko zależy od stopnia zanieczyszczenia danego materiału, czyli złomu recyklingu.

Jednakże jeżeli jest metal stal lub złom zanieczyszczony warstwą rdzy w znacznym stopniu. Oczywiście idealną metodą na pozbycie się korozji z metalowych elementów to piaskowanie.

Co najważniejsze, że to bardzo prosty zabieg. Bo aby go wykonać, to potrzebujesz powietrza i piasku . No i oczywiście specjalistycznego pistoletu. Którego zaś można zrobić we własnym zakresie posiłkując się materiałami z YouTube.

Ponadto piasek także nie musi być typowo specjalistyczny. Wiadomo, że lepiej będzie, jak kupisz odpowiednie kruszywo typu, choćby korund. Aczkolwiek jeżeli nie masz pod ręką odpowiedniego ścierniwa, to zawsze możesz iść na plażę. Ponieważ piaskiem kwarcowym także można wypiaskować metalowe elementy.

Jednak w tym przypadku to czas wykonania czyszczenia może się nawet potroić. Dlatego polecam zaopatrzyć się w odpowiednie ścierniwo, aby metal po takim zabiegu lśnił nowością.

Po drugie, to może być malowanie metalu, ale po jego uprzednim wyszkiełkowaniu.

Albowiem aby oczyścić metal pod malowanie, to możemy się posłużyć metodą szkiełkowania. Co więcej, ta technika jest taka sama w użyciu, jak przy piaskowaniu. Aczkolwiek, zamiast piasku jest szkło, łupiny orzechów i wiele innych materiałów ściernych.

Jednak muszę wam się przyznać do tego, że nie miałem jeszcze okazji szkiełkować metalowych powierzchni. No ale widziałem, jak to się odbywa. Tak więc wiem na czym to polega.

Oprócz tego, może to być malowanie metalu po kąpieli w kwasie lub ręcznej robocie.

Po trzecie, to najlepsza metoda na pozbycie się zabrudzeń  z metalu złomu, czyli kąpiel w kwasie.

Aczkolwiek ta technika nie jest ogólnie dostępna. Przede wszystkim używa się jej w profesjonalnych zakładach fabrykach i firmach.

Ponieważ to dość niebezpieczna technologia oczyszczania metalu z zabrudzeń. Ażeby mógł ją każdy stosować. No ale jest bardzo skuteczna w swoim działaniu, no i nie wymaga aż takiego nakładu pracy.

Po czwarte jest i metoda chałupnicza, która może i się sprawdza. No ale tylko przy nieznacznych zabrudzeniach metalu stali złomu. Oczywiście mowa o ręcznej robocie z użyciem papieru ściernego, szczotki drucianej i odtłuszczaczy. W konsekwencji, tak oczyszczony metal można uznać za zdatny do pomalowania.

Jak wygląda malowanie metalu, ale odpowiednimi farbami.

Tak więc jeżeli udało nam się doczyścić te metalowe elementy, z których zaś powstała. Choćby rzeźba Minionka. To wreszcie zabieram się za malowanie farbą gruntującą.

Przede wszystkim używam, specjalistycznych farb na bazie epoksydu, mowa o  malowaniu metalu. Oczywiście są to farby dwuskładnikowe. Ponadto parametry techniczne produktu przewyższają moje oczekiwania. Ponieważ tym rodzajem farb maluje się statki pływające po słonych wodach.

W związku z tym, jak dobrać odpowiednie farby do malowanego elementu?

Albowiem to wszystko zależy od tego, co malujemy. Bo nie sztuką jest pomalować metalową rzeźbę, a po jakimś czasie tylko patrzeć, jak farba płatami odchodzi od pomalowanego materiału. Dlatego odpowiedni dobór farb to podstawa sztuki  malowania rzeźb i figur z metalu złomu recyklingu.

A zatem, na co zwracać uwagę dobierając farbę pod odpowiedni materiał.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne produktu.

  • Czy daną farbą można malować metal, ocynk, aluminium, beton, czy też plastik?
  • Kolejno, czy farba nadaje się do wewnątrz, czy na zewnątrz, a jest to bardzo istotny parametr produktu.
  • Oprócz tego, są parametry wytrzymałościowe mechanicznie, jak i te odpowiadające za warunki atmosferyczne.
  • Ponadto trzeba zwrócić uwagę na to,  jaką strukturę wierzchnią ma dana farba. Ponieważ to może być połysk, mat, półmat, baranek lub młotkowy?
  • A co jest bardzo ważne to, jak i czym możemy rozcieńczyć taką farbę.

Co więcej, jeżeli sztuka współczesna malowania rzeźby z metalu dobiegła końca, to pozostaje umyć narzędzia. Dlatego najpierw sprawdzamy, czym takie narzędzia można umyć. Bo tylko odpowiedni rozcieńczalnik jest w stanie to zrobić, czyli doczyścić narzędzie.

W związku z tym jeżeli masz ochotę to zobacz, jak wygląda ręczne malowanie metalu, a raczej figury Minionka. Oczywiście, że w  wykonaniu artysty partyzanta sztuki METALMINIONPOLAND.

No i wreszcie moja sztuka współczesna malowania metalu z użyciem piasku.

Przede wszystkim  coś mi się wydaje, że wymyśliłem nową technikę współczesnego malowania rzeźb i figur z metalu. Co więcej, nawet nazwałem ten rodzaj malowania. Tak więc ta technika się nazywa POSYPKA.

Ponieważ do tej pory się nie spotkałem, aby ktoś w taki sposób malował metalowe elementy. A ponadto jak i całe rzeźby z metalu.

Zatem, jak wygląda ta współczesna nowatorska technika malowania metalowych rzeźb i figur z dodatkiem piasku?

Tak więc moja rzeźba, którą teraz mam zamiar pomalować. Oczywiście, że moją nową techniką zwaną POSYPKA. To jednak musi być wolna od zabrudzeń, tłuszczy itp. Co więcej, zabezpieczona podkładem antykorozyjnym.

Jeżeli wszystko jest tak, jak być powinno, to wtedy dobieramy odpowiednią farbę i co najważniejsze  kolor. Kolejno zaś malujemy rzeźbę uprzednio dobraną farbą, a to co istotne, że kolor bazowy zostaje. Dlatego trzeba uważać na to, aby nie pomalować nie potrzebnie tych elementów. Albowiem, które to w rzeczywistości mają posiadać inną barwę.

Jednakże na tym etapie prac, to moja sztuka współczesna malowania metalu wygląda dość nie typowo. Może dlatego, że uprzednio pomalowaną rzeźbę metalu posypuje piaskiem o różnej granulacji.

Oczywiście w zależności, jaki efekt chcę uzyskać. Bo jeżeli ma to być delikatny baranek, to wtedy używam piasku drobnego o granulacji do 1 milimetra. Aczkolwiek, jeżeli chcę uzyskać wyrazistą strukturę baranka, to obrzucam rzeźbę piaskiem grubszego kalibru. 

Kolejnym, ale już dodatkowym etapem omawianej sztuki malowania metalowych rzeźb na POSYPKĘ.

Jest ponowne nałożenie farby, a to oczywiście już nie jest konieczne. No ale jak chcę się uzyskać bardziej jaskrawą i wyrazistą barwę piasku. To jednak trzeba powtórzyć malowanie.

Malowanie metalu z dodatkiem piasku jest po lewej stronie, bo po prawej bez piachu.
Malowanie metalu z dodatkiem piasku jest po lewej stronie, bo po prawej to bez piachu i co widać różnicę.

Jednak to co ważne, że elementy uprzednio pomalowane i obsypane piachem. To oczywiście, że najpierw one muszą  wyschnąć i trzeba je jeszcze odpylić powietrzem pod ciśnieniem.

Co więcej, do zabarwienia piasku używam koloru w sprayu. Aczkolwiek można to wykonać w dwojaki sposób. To dlatego, że możemy także pomalować go aerografem.

Przede wszystkim sztuka malowania aerografem wymaga od artysty tego, aby dbał on o pistolet natryskowy. Który zaś jest narzędziem wielokrotnego użytku. W związku z tym za każdym razem, kiedy już skończymy malować, to trzeba bardzo dokładnie umyć aerograf.

Malowanie metalu techniką na posypkę, jednak wymaga jeszcze lakierowania.

Tak więc lakierowanie, to ostatni etapem prac w  mojej sztuce malowania metalowej rzeźby z dodatkiem piasku.

Oczywiście używam lakieru dwuskładnikowego. Który zaś jest dostępny w każdym sklepie z farbami i lakierami samochodowymi. A to dlatego dwuskładnikowy. Ponieważ jest wydajniejszy w użyciu, no i tańszy w zakupie.

 

"<yoastmark

Ponadto dodatkową zaletą lakierowania jest wzmocnienie struktury piasku. Bo po takim zabiegu to możesz być pewien, że tak wykonana współczesna rzeźba z metalu i piachu. To bez wątpienia, przez długi czas utrzyma swoje dodatki estetyczne. W tym przypadku jest to piasek, aczkolwiek można śmiało użyć wyobraźni artysty i zastąpić obecne kruszywo innym materiałem.

Przede wszystkim jest to kreatywna sztuka współczesna malowania metalu.

Dlatego jest wiele produktów, którymi w ten sam sposób udekorujesz swoje dzieło:

Choćby potłuczone szkło.

Jednakże w tym przypadku trzeba się dobrze zastanowić, czy aby to dobre rozwiązanie. Ponieważ ten rodzaj materiału może być niebezpieczny. Oczywiście jeżeli nie prawidłowo go użyjemy.

Dlatego nie polecam do użytku publicznego. Aczkolwiek jeżeli zaprezentujemy naszą współczesna sztuka rzeźby metalu w szklanej gablocie i bez możliwości dotykania. To zatem śmiało, można zaryzykować taki sposób malowania i prezentowania produktu swojej sztuki.

Bo te kolejne materiały to są już bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Ponieważ to tłuczona porcelana i gres, potłuczone dachówki, szlaka i wiele innych tego typu rzeczy. Które zaś nie mogą zbytnio wyrządzić komuś jakiejś szkody.

W podsumowaniu malowanie metalu na posypkę wygląda obiecująco.

Podsumowując sztukę współczesną malowania rzeźb i figur metodą zwaną POSYPKA. Przede wszystkim to interesujące rozwiązanie dekoracyjne produktów.

Tak więc polecam spróbować takiego typu wykończenia swoich ręcznie wykonanych dzieł. Ponieważ to coś nowego i niespotykanego. Dlatego warto spróbować w taki sposób coś pomalować. Choćby metal, złom, kamień lub też inne materiały.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.